מגזין מחול עכשיו

חדש! גיליון 45!
ניתן לקנות מנוי ל- 4 גליונות ב- 180 ₪

מופעים קרובים:
31/12/2024מנוי ל- 4 גיליונות180 ₪
 

לאחר רכישת המנוי, יש לשלוח שם וכתובת למשלוח דואר למייל: office@tmu-na.org.il

 


 

מגזין מחול 41

דבר העורכת

 

כשבתחילת השנה פניתי לראשונה למחברים שיכתבו למחול עכשיו בגיליון 38, הקורונה עדיין הייתה בסין הרחוקה. ככל שהזמן עבר, כך הווירוס הגיע אלינו והתוצאות היו הרסניות. עולם המחול בישראל השופע פעילות לפתע עצר מרקוד עם פגיעה כלכלית קשה ביותר. כמותכם, אני חוששת לגורל העשייה, שכל כך קשה להקים וכל כך קל להרוס. נראה שאנו עומדים בפני תקופה שעשויה לשנות את דרך המחול בארץ. מכאן, שער העיתון וארבעת הכתבות הראשונות עוסקים בקורונה, כל אחת מהיבט אחר של זעקה ומחשבה לעתיד.

 

עוד לפני שהוירוס נחת אצלנו, הספקתי לראות מספר מופעים מעולים ומיוחדים ולפנות ליוצריהם לכתוב על תהליכי היצירה. הפעם בחרתי ב-30 וריאציות של הרמה של ליאור תבורי, אמת Adam & id של שרון צוקרמן ויזר ואת רקונטו קון, כאשר ליאור אביצור ראיינה את היוצרים נעה צוק ואהד פישוף. כל יצירה שונה מחברתה ומצביעה על רב־גווניות של המחול העכשווי.

 

בתחום המחקר יש שני מאמרים, האחד של החוקרת המוערכת עינב קטן-שמיד העוסק במציאויות מדומות, ומאמר מתחום אחר שונה של הדר בן מאיר, המוכרת לרובנו כרקדנית הבלט הקלסי הנהדרת הדר בולקא, העוסק בהוראת הבלט הקלסי. פניתי לצפירה שטרן כדי שתנתח את היצירה לילא של נועה ורטהיים, שבניגוד לניתוח תהליכי היצירה של היוצרים עצמם, כאן חוקרת מהחוץ מנתחת את היצירה בכלים אקדמיים.

 

זרקור אמן מופנה למורת הבלט הוותיקה מרים קופמן, וזה ריאיון ראשון מקיף שעשתה עליה תלמידתה סמדר וייס. זרקור נוסף מופנה ליוזמה המבורכת של אלי לזר בהקמת תוכנית "המסגרת" שבולטת ברמה הגבוהה שלה. בעוד שעל פעילותם של ליאת דרור וניר בן גל במצפה רמון מוכרת היטב, מצאתי לנכון לבקש מרחל וילנר לראיין אותם על פעילותם בשדרות ועל תפישת עולמם הקשורה לפריפריה.

 

 זה אחר זה התבשרתי על פטירתן של ורה גולדמן שחותמת את שורת האמניות של מחול ההבעה ביישוב, יונה לוי הרקדנית היפהפה שכל מי ששייך לדור שלי זוכר היטב. לצערי, התבשרנו גם על מותו של הרקדן אלדר אלגברי ועל מותו הטרגי של הרקדן איימן סאייפה, שנחשב פורץ דרך בחברה הפלשתינית בישראל. יהיה זכרם ברוך!

 

ביקשתי מנטע פולברמכר שתשתף אותנו בהגיגיה בניסיון העשיר שלה בהוראה. המאמר בשפה האנגלית אבל כל קוראנו קוראים אנגלית. ולבסוף, אני גאה לפרסם כתבה של היוצר היהודי האמריקני המוערך דאגלס רוזנברג העוסקת במייצג שלו שיר השירים.

 

נקווה לימים טובים יותר.

                                                                                                       ד"ר רות אשל

                                                                                                       עורכת מחול עכשיו

 

 

לרוכשים דרך האתר:

יש לשלוח מייל לכתובת: kupa@tmu-na.org.il

לציין שם וכתובת למשלוח

ואת מספר הגיליון הרצוי.

 

ניתן לרכוש בהזמנה טלפונית: 03-5611211

תוכן עניינים

מגזין 45
מגזין 44
מגזין 43
גיליון 42
גיליון 41
גיליון 40
גילין 39
גיליון 38
גיליון 37
גיליון 36
גיליון 35
גיליון 34
גיליון 33
לוח מופעיםדלג על לוח מופעים
עבור לתוכן העמוד