Just in Time


 

"מחול יקר,

מערכת היחסים בינינו החלה לפני שנים כשהייתי ילדה קטנה.  בדיעבד, אני יודעת שהרגעת אותי ונתת לי שלוה.  כאילו כשהייתי בתיכון, ורקדתי בשיעורי מחול ובבית, התהדקו היחסים.  היית אז קשוח אתי – ההרגשה אז הייתה, שכדי לרקוד את חייבת להיות רזה.  ללבוש גופיה או בגד ריקוד, טייטס הדוק, ובכלל ככל שאת רזה הריקוד (את) נראה טוב יותר.  אך עדיין נשארתי אתך כי אני אוהבת אותך כל כך.

ברור שבמשך השירות הצבאי לא רקדתי, ולא נפגשנו, מלבד אולי במסיבות. אבל לא לעתים קרובות. השתוקקתי ללמוד אותך לעומק, אבל הרגשתי שאי אפשר בלי "רקע" (מעולם לא למדתי בלט) אז פשוט לא רקדתי.

נפגשנו שוב לפני כשנה. הרגשתי אותך עמוק בגופי. ממש התחברנו. הרגשתי שאתה זה שעושה אותי מה שאני.  נזכרתי כמה אתה מיטיב עם הנפש שלי. וכל העניין של רזה/לא רזה לגמרי לא רלוונטי למה שאני היום.

אנחנו כבר לא מתראים לעתים קרובות, ואני כותבת וחושבת על הרגע בו נהיה שוב ביחד. כי אני פשוט מתגעגעת אליך".

 

"Just in Time" הינה גישתם הרדיקאלית ביותר של deufert & plischke (קתרין דויפרט ותומס פלישקה) לשיתוף קהל עד כה. במשך שלוש שנים (2016-2018) הם אוספים זיכרונות, חוויות, דעות, קלישאות וסיפורים אישיים ב"מכתבים למחול", שנכתבו ע"י אנשים בברלין, ניו יורק ותל אביב.  המשתתפים כותבים בכתב-יד מכתב אישי, בו הם פונים למחול, ואז מתארים או מציירים תנועה אהובה. המכתבים יוצאו לאור ב-2018.  לאחר כל שלב של איסוף מכתבים ותנועות בערים השונות, מארגנים נשף בו התנועות האהובות על תושבי אותה עיר הופכות לחומר של כוריאוגרפיה שיתופית. "Just in Time" הינה גישה רדיקאלית לשיתוף הקהל, שכן הפרויקט כולו נבנה יחד עם הקהל, המספק את התוכן (מכתבים), החומר הכוריאוגרפי (התנועות האהובות), והפרפורמנס (אולם הנשף) של הפרויקט.

 

יחד עם אמנים מקומיים, המציגים את המכתבים שלהם עצמם למחול, דויפרט ופלישקה אוספים מכתבים ותנועות בתיאטרונים, מתחמים ציבוריים, בתי ספר ובאירועים קהילתיים.

 

קאתרין דויפרט ותומס פלישקה (יחד הם "תאומי האמנות" דויפרט ופלישקה) חיים ועובדים בברלין.  במשך 15 השנים האחרונות, הם הפיקו מספר פרויקטים בתיאטרון העוסקים במצבי היום יום של הפקת אמנות, ובדינמיקה החברתית המורכבת והלוגיסטיקה של תהליכים אמנותיים. יצירותיהם עוברות מעבר לתחום המחול והתיאטרון, ומתמקדים בשיתוף היחיד וחיי היום יום באירועים אמנותיים.  יצירות אלו יוצרות סביבות אמנותיות שונות, המאפשרות ליומיום לעלות ולרחף מעלינו על ידי שילובו ועיבודו לכדי אמנות.

 

לאחר שביצעו את ה"מכון האנטרופי" בתיאטרון תמונע ב-2014, דויפרט ופלישקה חוזרים לתל אביב. "Just in Time" יועלה כשני מופעים המהווים סיום לפרויקט בפסטיבל תמונע הבינלאומי 2017:

 

27/10 בשעה 20:00 מכתבים למחול מאת אמן הפרפורמנס עומר קריגר והכוריאוגרפית רוני כץ. שני אמנים מאוד שונים זה מזה מציגים כל אחד את מכתבו האישי למחול. במילים, מוסיקה, תנועה ושיחה, הם ינסו לבטא תובנה ביחסים האישיים של כל אחד מהם למחול.  שני המכתבים פותחו באופן בלעדי לפרויקט "בדיוק בזמן" ויוצגו ביחד לראשונה.

 

28/10 בשעה 17:00 נשף הסיום למהדורה התל אביבית של "בדיוק בזמן", בליווי ה-DJ המקומית מיכל גפן.

במשך כמה חודשים, רוני כץ וקארת' שאפר אספו מכתבים מתושבי תל אביב. כל המכתבים נכתבו אל המחול. "מחול יקר" הפך לנמען של זיכרונות וחוויות רבים ושונים. לכל מכתב צורף תיאור של תנועה אהובה – כתיאור בטקסט או כציור. תנועות אהובות אלו, מעל 200 במספר, מהוות כעת את הבסיס הכוריאוגרפי לחגיגת מחול משותפת.

 

"מחול יקר: ישראלים כותבים מכתבים למחול - והרקדנים מציגים אותם" - לכתבה המלאה ב TimeOut 

 

יצירה מאת: קתרין דיופרט ותומס פלישקה

משתתפים: עומר קריגר, רוני כץ

הפקה: אנט הרדגן

הפקה מקומית: סיגל דהן

תודות: מכון גתה 

עבור לתוכן העמוד