המשרתות

מאת: ז'אן ז'אנה
בימוי: רן שחף

מאי 2006- אוגוסט 2007
25 הצגות
הגדל

את המחזה "המשרתות" ביסס ז'אן ז'אנה שהיה מגדול מחזאי האבסורד על מקרה אמיתי שפורסם בעיתונות הצרפתית באותה תקופה. האחיות פיפן ששירתו את גבירתן וחיו בביתה רצחו אותה ואת ביתה הקטנה ברצח אכזרי ומזעזע. הוא יצא נגד הזיוף שהעולם "האמיתי" מייצג ולכן לא קיבל את התיאטרון כדבר אמיתי אלא כמציאות מדומה. על כן למרות שהדמויות המשוחקות הן נשים, הן יבוצעו על ידי גברים כדי להעצים את תחושת הזיוף שהתיאטרון מציג.

תפיסתו של ז'אנה כיוצר הושפעו מאוד מחייו, שחלק נכבד מהן בילה מאחורי הסורגים מאחר והוא עצמו  חבר לעולם הפשע . בעולמן של קלייר וסולאנג' המאדאם שאותה הן משרתות נתפסת בצורה מעוותת. הן הופכות אותה למרשעת בעל כורחה רק משום שהיא מייצגת את אי הצדק האנושי , יש לה כל מה שלהן אין, מעמד, יוקרה, וגבר חלומות. המחזה עצמו בנוי על דואליות הנעה בין מציאות לדמיון ועוסק ביצר, תשוקה, קנאה, חיים ומוות. בעולמנו הבנוי מפער מעמדות של "אדונים ומשרתים" , תמיד יהיה מי ששולט ומי שנשלט...

"הפקה מטלטלת חזקה ודרמטית שמעניקה לדראמה ביטוי וירטואוזי... יכולת מרשימה של שני השחקנים אייל פרידמן ודיוויד לוינסקי לטשטש לחלוטין את גבריותם בתפקיד המשרתות... הבימוי של רן שחף ניחן בחשיבה טוטאלית, חשיבה על כל פרט דרמטי, מעיצוב התפאורה החלומית (טלי ניימן), דרך התרגום המדוייק והחודר ועד לפס הקול המוזיקאלי המעצים את התעתוע והפחד. 
צמד השחקנים הראשיים עושים עבודה רבת כישרון בהחייאת שתיים מהדמויות הקשות ביותר לביצוע שנכתבו מעולם. ביטוי וירטואוזי של דיכוי קפוא , חוסר אונים ואלימות כבושה, שמתפרצת החוצה ברגעים הכי פחות צפויים.... הצגה שלא נותנת לצופה מנוחה" (טלי רבן - עכבר און ליין)

מאת: ז'אן ז'אנה
תרגום: עודד יחזקאל / רן שחף
בימוי : רן שחף
תפאורה ותלבושות: טלי ניימן
תאורה: ארז שורצבאום
מוסיקה: אורן סלע
כוריאוגרפיה: יעל רינגל
משתתפים: אייל פרידמן, דיוויד לוינסקי, מני ציטרנוביץ'\
צילום :רוני קאופמן
עיצוב גרפי : אילן זלינגר

עבור לתוכן העמוד