העורבים של מר ולסר

מאת: וולפגנג הילדסהיימר
בימוי: רועי הורוביץ

אוגוסט 2005-יולי 2006
10 הצגות
הגדל
מחזה לארבעה שחקנים ופסקול של צריחות עורבים

 "העורבים של מר ולסר" נכתב במקורו כתסכית רדיו בשנת 1960, וזו לו הפעם הראשונה שיוצג על במת התיאטרון. במרכז העלילה ניצבת דמותו של אדריאן ולסר, בטלן עשיר ומפונק בשנות השלושים לחייו, המעביר את ימיו באחוזה מבודדת ורחבת-ידיים, בחברתה של סוכנת הבית המסורה שלו, הגברת בורגוורד. את השלווה מפירה יום בהיר אחד דודתו, המגיעה לביקור-פתע (כשהיא חמושה בשומר-ראש אישי צמוד) ומאשימה אותו ברציחתם של קרובים אחדים, במטרה לרשת את ההון המשפחתי.

מכאן מתחיל מסע מסחרר של תהיות: מי מגיבורינו ימצמץ ראשון? אילו שלדים יתגלו בארון? ומה מבשרים העורבים הצורחים בחלון? דרמת מתח מרתקת, בעלת סוף מפתיע...

הילדסהיימר (1991-1916), בן למשפחת רבנים ידועה בגרמניה של המאה התשע-עשרה, נחשב לאחד המחזאים הגרמנים הראשונים שפנו אל סגנונו של תיאטרון האבסורד (הוא אף זכה לפרק שלם על יצירתו בספרו הנודע של מרטין אסלין, "תיאטרון האבסורד", לצידם של יונסקו, בקט, פינטר, אדאמוב ואחרים). גם מבקר הספרות הנודע מרסל רייך-רניצקי התייחס ליצירתו באהדה רבה וציין כי:

"כל יצירתו מותירה בנפש הקורא הרגשת זרות ותימהון. כנראה שאדם, אשר גורש מארץ הולדתו, נותר בעל נפש שסועה ונרדפת לשארית ימי חייו, והוא נמשך אחר סיטואציות קיצוניות באופן תהומי".

לצד כתיבתו הדרמטית, לתיאטרון ולרדיו, עסק וולפגאנג הילסהיימר גם בציור, בכתיבת פרוזה (הוא חתן פרס ביכנר היוקרתי, 1966) ובמחקר על חייו של מוצרט ועל יצירתו (בין השנים 1977-1956). כצייר, הציג תערוכות באקדמיה לאמנויות של ברלין, בלונדון, בירושלים ובערים נוספות. כמו כן שימש כמתורגמן סימולטני במשפטי נירנברג (1948-1946) וכעורך הפרוטוקולים שלהם.

מחזותיו השונים ("נוף עם דמויות", "השעונים", "פאסטורלה או העת לקקאו") מוצגים דרך קבע בארצות הדוברות גרמנית, אולם לא הועלו מעולם בישראל, וזאת חרף יהדותו של המחזאי וחרף העובדה שמשפחתו התגוררה בארץ במשך שנים רבות (אביו היה המנהל הטכני הראשון של מפעל המזון תלמה-בלובנד במפרץ חיפה). ההפקה הנוכחית היא משום עריכת היכרות ראשונה לקהל התיאטרון הישראלי עם יצירתו המרתקת, המשלבת ריאליזם ואבסורד, הומור מקאברי וביקורת מושחזת על הערכים הבורגניים השגורים.

הפסקול המלווה את ההצגה, ומהווה מעין "דמות נוספת" במכלול הנפשות הפועלות, הולחן על ידי המלחין והזמר דניאל סלומון (חבר להקת התעויוט של אביב גפן, תגלית השנה של גלי צה"ל 2002) והוא כולל, לצד מוזיקה מקורית, גם אפקטים מיוחדים של צריחות עורבים.

מאת: וולפגאנג הילדסהיימר
תרגום: ארד פדר
עיבוד ובימוי: רועי הורוביץ
מוסיקה: דניאל סלומון
תפאורה: אורי אופיר
תלבושות: דידי גולן
תאורה: חני ורדי
משתתפים: רועי הורוביץ, אורה מאירסון, אריאל פורמן, אסתי קוסוביצקי

העורבים שלא ידעה לכרוע ברך
עבור לתוכן העמוד