המקום ינחם אתכם

משך ההצגה: 70 דקות

 

ניתן לחנות גם בחניון אחוזת החוף ברח' רבניצקי 6, הסמוך לתיאטרון

 

 

 

 

 

זוכת פסטיבל עכו הבינלאומי לתיאטרון אחר, 2018 בפרס המוסיקה

 

בשנותיה הראשונות של מדינת ישראל הפכו אלפי הורים, יוצאי תימן, המזרח ומדינות הבלקן ל"הורים שכולים". בשקט בשקט נעלמו אלפי פעוטות ממשפחות העולים ולהורים נמסר כי יקיריהם נפטרו. אלא שההורים מעולם לא זכו לראות את גופת ילדיהם, להביאם לקבורה ולדעת מה באמת עלה בגורלם. המופע מחבר בין פרשת ילדי תימן הנעדרים למנהגי האבלות שבמרכזם השבעה.

 

למעשה, "המקום ינחם אתכם" מזמין את הקהל לשבת שבעה על אנשים חיים ובכך לשאול על מקומם הנעדר בחברה, להעניק מעמד פומבי לפרשה שנדחקה הצידה ולתהות על מקומה בנרטיב הזיכרון הישראלי. חומרי המופע מבוססים לחלוטין על עדויות וחומרים דוקומנטריים העוסקים בפרשה. יחד עם המבנה הריטואלי של השבעה, אשר כולל גם קטעי שירה ומוזיקה חיה, יחווה הקהל את הפרשה מזווית אחרת, אישית וכואבת, שבסופה יבקש לאחל: "המקום ינחם אתכם בין שאר אבלי ציון ולא תוסיפו לדאבה עוד"


"חזקה וקורעת לב, הנגינה והשירה יפות כל כך. השחקנים/נגנים עושים את מלאכתם ברגישות חשופה, והסיפור המזעזע הזה עובר בצורה שפשוט קורעת את הלב. לנוכח הגזענות העולה מהקטעים המוקלטים המלווים את ההצגה, ובעיקר סיפורי החטיפה, מצאתי את עצמי חושבת מדי כמה דקות: זה פשוט לא ייאמן! וזאת אף על פי שכבר ראיתי כמה תכניות טלוויזיה על הנושא. אי אפשר להפסיק להזדעזע. הסיפור האחרון, על העוול שנעשה בעלייה האתיופית מוסיף משנה־תוקף להצגה, שבעצם עוסקת לא רק בחטיפת ילדי תימן, אלא ברוע האנושי המתגלה פעמים כה רבות בהיסטוריה. לא רק בגלל שנאלצתי לעזוב את בני התינוק ליומיים, לצורך כתיבה על הפסטיבל, לא יכולתי שלא לבכות בהצגה הזאת, בעלת החשיבות והמרגשת כל כך. אי אפשר להישאר אדישים אליה.״(הארץ)

 

עלה לראשונה בפסטיבל עכו הבינלאומי לתיאטרון אחר, ספטמבר 2018.

 

יוצרת: מאיה בואנוס // לחן וניהול מוסיקלי: דניאל פיין // ע. בימוי והפקה: שי קסל // ייעוץ תנועה: ים דרורי // ייעוץ מוסיקלי: הילה תם // עיצוב תאורה: אמיר קסטרו // עיצוב חלל ותלבושות: הדס טובל // בהשתתפות: מאיה בואנוס, נדב פרידמן, מרי אן גנין, אור חסון, עדי מסעוד-הלוי, צליל רובינשטיין

 

הופק בסיוע ובתמיכת האגודה לטיפוח חברה ותרבות- מורשת יהודי תימן.

 

תודה מיוחדת למחמוד היכל על הסיוע בתפאורה, לניסים מטרסו, מנכ"ל בית מזי"א, על התמיכה לאורך כל הדרך, לקארן שופן שפתחה בפניי את ליבה וביתה ושיתפה אותי בסיפורה המשפחתי ולליאור שפינדל על הסיוע במחקר ובתהליך החשיבה.

 

      

 

המקום ינחם אתכם
עבור לתוכן העמוד