בִּיטוֹן

 משך ההצגה: 80 דקות 

  


https://www.youtube.com/watch?v=qWGIqn2c3Fo

 

יצירה אוטוביוגרפית, מפגש של דורות, נשים וזיכרונות.

 

"נולדתי לשם "גולן" ושנים חייתי עם הזהות הזו, 'הילה גולן', מנותקת מה'הילה ביטון' שיכולתי להיות. אבא שלי, שעלה ממרוקו בגיל 4 עם משפחתו, שינה את שם המשפחה שלו, אחרי שנלחם על הגולן במלחמת יום הכיפורים, לפני שהתחתן עם אמא שלי, שנולדה בארץ להורים ניצולי שואה. במשפחה של אבא, משפחת ביטון, תמיד הרגשתי אהובה אם כי זרה לפעמים, כמו לא שולטת לגמרי בשפה. לפני 3 שנים הפכתי לאמא, ומאז אני שומעת יותר את הקול ה'ביטוני' קורא מתוכי- איך אעביר את הזהות הזו לבת שלי, איך אחבר אותה לשושלת העמוקה והרחוקה הזו? הזמנתי את הדודות שלי לתיאטרון, לבמה, ללמד אותי את מה שרק הן יודעות ויישאר לנצח." ההצגה מבוססת על אירועים אמיתיים מחייה האישיים, עוסקת בזהות "חצי חצי" של גולן, יוצרת ובמאית: אמה- דור שני לניצולי שואה, ואביה- יליד מרוקו. כאשר הפכה לאם וחזרה לגור בארץ לאחר תקופה ממושכת של מגורים בברלין, גולן חשה כי היא נדרשת להשיב על שאלות הנוגעות לזהותה, להגדיר אותה ולחשוב מה מתוכה היא רוצה להעביר לבתה הקטנה. בעיקר, היא מבקשת לבחון את "השיח העדתי", את היחסים בין אשכנזים למזרחים ומה הם עברו במשך השנים ואיך אפשר לגשת לשיח הזה היום ממקום מפויס המאפשר חקירה וגילויים חדשים.

 

 

ההצגה משלבת מוזיקה מקורית, סצנות מחייה של גולן ושיחות עם שחקניות והדודות על עברן, הדרך שהן עברו, על נשיות, שורשים והגירה.

 

 

כתיבה ובימוי: הילה גולן // מוסיקה: לילו // עיצוב במה: אדר אביעם // תנועה: מירי אלון // עיצוב תאורה: אלי אשכנזי // יעוץ אמנותי: ניבה דלומי // מפיקה: ענת ארבל // נגן עווד: שחאדה נאסר / תאי ניקריטין // שחקניות יוצרות: אורטל אבנעים-פרידמן, מירי אלון, ענת ארבל, נועם שוסטר-אליאסי, האחיות לבית ביטון : דבורה מילס, חפצי ממן, טובה קבילו

עבור לתוכן העמוד