M.C קוריולנוס


משך ההצגה: 100 דקות

קוריולנוס הוא מחזה המפרק לגורמים, לסמני שאלה, לסמני קריאה ובעיקר לשלוש נקודות את צורת השלטון הנהוגה מסוף שושלת המלוכה של רומא עבור דרך הרפובליקה הדמוקרטית ועד היום בעולם הנאור.

על ההיסטוריה שאנחנו חלק ממנה, על צורת השלטון שלנו, על מה התפקיד של העם ושל הדמוקרטיה? על הגבול בין הסתה לחופש הדיבור, על מהי בגידה, ומאיפה נובעת נקמה, מאצ'ואיזם ומאיפה מבצבצת חמלה?

דרך סיפורו של קוריולנוס ודרך סיפורם של שני עמים הנלחמים זה בזה ,אנו פוגשים חברה המקדשת את המלחמה והכבוד ומחללת את היושרה ומנהיגיה.

זהו סיפורה של הרפובליקה הדמוקרטית הראשונה בהיסטוריה .

מסע לעבר היסטוריה בהתהוות , שאנו חלק בלתי נפרד ממנה.

על מקומם של גיבורים וגנרלים , על גבולות וחצייתם .

 רומא היא כאן וכל הדרכים מובילות אליה.

 

מאת: ויליאם שייקספיר | תרגום: דורי פרנס | בימוי: איתי דורון | עיצוב חלל: שני קאין | עיצוב תלבושות: רונה משעול | עיצוב תאורה: גיא גלילי | עיצוב וידאו: עומרי רוזנבלום | מוסיקה: דניס לויד | ניהול הצגה: עומרי רוזנבלום |  שחקנים: אלון מינץ, יניב קלדרון, מיכל רובין, ערן בן זאב, רונן יפרח, רונן שמי

 

שי בר יעקב " ידיעות אחרונות " :

" ביצועים חריפים ומדוייקים מששת השחקנים "

" הצגה מרשימה וחזקה המצליחה לחשוף את האקטואליות שבטקסט השייקספירי "

" תמונה ביקורתית למדי של הדמוקרטיה כצורת שלטון "

" רונן יפרח המרשים , מגיש ביצוע רגיש ומורכב בתור הגנרל חסר הנימוסים "

 

צבי גורן , "הבמה" :

" הבמאי הצעיר איתי דורון העמיד הצגה חכמה וקולחת "

"מיכל רובין מביאה נוכחות מרשימה ויכולת ביטוי מרגשת לתפקיד וולמניה "

" אלון מינץ ויניב קלדרון סוחבים את ההצגה על כתפיהם ולעיתים גם גונבים אותה כצמד טריבונים- נציגי העם , ועוד שפע דמויות משנה מהמחזה המקורי "

" רונן שמי מרשים כאופידיוס האויב הנחרץ לנצל את בגידות קוריולנוס לטובתו "

" ערן בן זאב מגייס את ההומור והתככנות הדרושים לתפקידים המייצגים שילטון הבז לנתיניו ומחניף לשליטיו "

" רונן יפרח יוצר דמות שלמה מאד של קוריולנוס , החל בגילויי הבוז והאדישות לזעקת העוני של עמו , דרך ניצולם , עריצותו הנחשפת , יחסיו המיוחדים עם אימו , וכלה בעוצמת השנאה והנקמה על הדחתו "

 

דורי פרנס :

" נסחפים עם משהו שהוא לא סתם "תרבותי" אלא עם מחזה בועט , טעון ומרתק שמדבר אלינו , פה , עכשיו "

" מבינים (וזה כל-כך נדיר)  למה דווקא הבמאי הזה בחר דווקא במחזה הזה ומה הוא אומר לו על חיינו שלנו במקום הזה בזמן הזה "

" זה מרגש ,תיאטרלי, נבון , מצחיק , מרביץ , פוליטי , מפתיע וחזק . וחי , חי , עד העצם של היום הזה "

 

יוסי רן , "תרבות ופנאי " :

" הליהוק תפור להצגה באופן מרתק - השחקנים מעולים בתפקידיהם "

" לראות ! - ללא ספק ! - זוהי חוויה מעולה ומעוררת השראה "

 

עלה לראשונה בפסטיבל עכו 2015

 

 

פסטיבל עכו

 

 

איתי דורון | יצירה, עיבוד ובימוי

הצטרף לאנסמבל תיאטרון הידית באוקטובר 2014. שחקן יוצר בהצגת האנסמבל 'יתומים'.

זוכה פרס הבימוי בפסטיבל עכו 2015 על יצירתו M.C"  קוריולנוס" ע"פ שייקספיר.

ביים בסטודיו למשחק ע"ש ניסן נתיב  את ההצגה "אויב העם" (2016).

ביים ותרגם את המחזה 'בגידה' במעבדת תרבות 'הידית' פרדס חנה (2017)

עוזר במאי של סיימון סטון בתיאטרון ה- Toneelgroep Amsterdam,

בהצגה "Ibsen House"  (2017)

 

ערן בן זאב | שחקן יוצר

בוגר בית הספר למשחק ניסן נתיב בתל אביב. שיחק בתיאטראות המובילים בישראל, ביניהם: תיאטרון באר שבע ("התאומים מונציה", "חלום ליל קיץ", "המתחזה", "אשת האופה", "נוכלים ואוהבים" ), תיאטרון החאן ("מלון מינסק", "ירושלימה", "אהבת מוות", לוקאס הפחדן" ), תיאטרון חיפה ("חיי נישואין") פסטיבל עכו לתיאטרון אחר ("המוזג" , "ציונה הלא תשאלי", "M.C  קוריולנוס"). השתתף בסדרות טלוויזיה וסרטים ("פולישוק", "הנפילים", "הפיג'מות", "קופיקו", "זהו זה" , "החיים זה לא הכל").

שיתף פעולה עם הבמאי איתי דורון בהצגה "M.C קוריולנוס" בפסטיבל עכו 2015 ובהצגה "בגידה" בתיאטרון הידית.  מורה למשחק ולתיאטרון ב'תיכון המושבה' בזיכרון יעקב ובבית ספר 'גוונים' .

 

רונן יפרח | שחקן יוצר

בוגר בית הספר למשחק ניסן נתיב בירושלים. שיחק בתיאטרון חיפה ("גטו", "אותלו", "משחקים בחצר האחורית", הדוכסית ממאלפי"), בתיאטרון המעבדה בירושלים ("וויצר" בתור וויצק) בזירה הבין תחומית ("ראשים מוחלפים", "פרוע") בתיאטרון הסמטה ("זה מסתובב" , "סלומה") בתיאטרון תמונע ("מרשימותיו של מטורף" , "שיחות לילה" , "על הבגידה") NY Actor Studio ("אדיפוס המלך" לצד אל פצ'ינו) שיחק בקולנוע ובטלוויזיה ("אביבה אהובתי", "טיפול נמרץ" , "משהו מתוק").

שיתף פעולה עם הבמאי איתי דורון בהצגה "M.C  קוריולנוס" בפסטיבל עכו 2015, על הופעתו כקוריולנוס קיבל את פרס השחקן הראשי בפסטיבל. שיתף פעולה עם הבמאי איתי דורון פעם נוספת בהצגה "בגידה" בתיאטרון הידית. מורה למשחק ולתיאטרון בסטודיו ע"ש ניסן נתיב בתל אביב.

 

מיכל רובין | שחקנית יוצרת

בוגרת בית הספר למשחק ניסן נתיב בתל אביב. שיחק בתיאטרון הבימה ("הילד חולם", "מחלת נעורים",), בתיאטרון הנפש ("הקמצן") מביימת, כותבת ומשחקת בהצגות ילדים פרי עטה במסגרת "תיאטרון הבאר" אותו הקימה ("סודות בצנצנת", "השרשרת" – פסטיבל תיאטרון ילדים ונוער בחיפה ו-"גוזמאית בצרות")

שיתפה פעולה עם הבמאי איתי דורון בהצגה "M.C  קוריולנוס" בפסטיבל עכו 2015, על הופעתה כוולמניה קיבלה את פרס השחקנית הראשית בפסטיבל.

 

יניב קלדרון | שחקן יוצר

בוגר בית הספר למשחק ניסן נתיב בתל אביב. זוכה מלגת הצטיינות  קרן אמריקה- ישראל (קרן-שרת)  למשחק  97'-98'. שיחק בתיאטרון הבימה ("הבלתי נתפס"), בתיאטרון תמונע("יתוש בראש", "נוימן אגדת חיילים" בבימוי אודי בן משה) בתיאטרון העברי ("זוהר ארגוב- המחזמר" בתפקיד זוהר) שיתף פעולה עם הבמאי איתי דורון בהצגה "M.C  קוריולנוס" בפסטיבל עכו 2015. הקים יחד עם אשתו גל אביב-קלדרון את תיאטרון התיבה אותו הם מנהלים יחדיו. מורה לתיאטרון, במאי וכותב.

 

רונן שמי "מונטרי" | שחקן יוצר ומפיק בפועל

בוגר בית הספר למשחק ניסן נתיב בתל אביב. שיחק בתיאטרון הקאמרי ("תיקון חצות", "מבקר המדינה" בבימוי אילן רונן, "הלילה ה-12" ו-"דבר מצחיק קרה" בבימוי מיכאל גורביץ' ). הקים את מכינת הנוער בסטודיו למשחק ע"ש ניסן נתיב אותה הוא מנהל ושם פגש כתלמיד את איתי דורון. שיתף פעולה עם הבמאי איתי דורון בהצגה "M.C  קוריולנוס" בפסטיבל עכו 2015. במסגרות שונות הוא מלמד תיאטרון, משחק ובימוי.

 

אלון מינץ | שחקן יוצר

בוגר מכינת הנוער למשחק ע"ש ניסן נתיב. שיתף פעולה עם הבמאי איתי דורון בהצגה "M.C  קוריולנוס" בפסטיבל עכו 2015. הצטרף לאנסמבל תיאטרון הידית שם שיחק בהצגה "טקטוניה" כשחקן יוצר. אלון הוא איש חינוך במסגרת תנועת הנוער העובד והלומד: עובד, מדריך ומלמד נוער בעכו וברחבי הארץ.

 

M.C קוריולנוס
היוצרים
עבור לתוכן העמוד