פורנו

מאת:פטר טוריני
בימוי:אור נדב-ארגוב

יוני2012-מאי2015

17 הצגות

"לקרוא להצגה "פורנו", מזכיר לי את אותן מודעות בהן כתוב בגדול "סקס" ומתחת בקטן - "עכשיו שתפסנו את תשומת לבך...". יש במילה הזאת משהו שתופס אותך, משהו מסקרן שנמצא איפשהו על הקו הדק שבין משיכה ומציצנות לגועל וסלידה. מנחשים איפה אני ממוקמת על הקו דמיוני?!

 

ככה בדיוק מצאתי את עצמי ביום שלישי בהצגה "פורנו" בתיאטרון תמונע. לאחר שחיכינו כחצי שעה בבר עד שכולם יתכנסו, הובלנו דרך דלת אחורית לאולם נסתר שם הושבנו בחצי אמפי קטן על כיסאות אופיס דיפו רגילים. הבמה, שהתחילה בדיוק איפה שהכיסאות נגמרים, יצרה תחושה אינטימית, אולי אינטימית מידי לנוכח נושא ההצגה, וכנראה שלא בכדי. בצורה זו "הוכרחו"הצופים להתסכל לאמת בעיניים, להוריד את חומות ההגנה ולהתמודד עם היצרים שביום-יום יותר נוח להדחיק. במרכז הבמה הוצבה תפאורה של חנות מין ומשני צידיה שתי דמויות דוממות לבושות אוברולים בצבעי גוף, שיתגלו במהרה כבובות מין מתקדמות ומתכווננות שנועדו לספק את כל צרכי בעליהן, תרתי משמע.


ההצגה "פורנו" מביאה את סיפורם של שני אנשים בודדים שמנסים למלא את החור שנפער בחייהם על ידי סיפוק מיני. הוא, אינטלקטואל חובב ספרות ושירה שלא מצא את מקומו בחברה ונפלט ממנה לחנות מין נסתרת במרתף אפל. היא, פולניה קרה וקרייריסטית שבעלה הפסיק לחשוק בה ועתה היא יצאה לקנות את הסיפוק והריגוש החסרים לה. כך, יכלו השניים בקלות למצוא אחד את השניה ולחיות באושר ועושר, אך כמו בחיים האמיתיים הבעיה שלנו היא שבמקום להיות כנים לגבי הדברים שאנו רוצים וצריכים, אנו מתחבאים מאחורי אגו, עסוקים במשחקי למי יש יותר גדול.  


את הדברים שהשניים לא מצליחים לבטא במילים, מבטאות הבובות שמשמשות בבואה לתשוקות הכי כמוסות שלהם שבאות לידי ביטוי בגניחות ואנחות, שחרור מעכבות, צחוק, סטיה ואף שיגעון - והכל בצורה הומוריסטית ומוקצנת שגורמת לצופה לנוע בכיסאו בחוסר נוחות, אך עדיין לרצות עוד, ממש כמו פורנו.


בכנות, יצאתי מבולבלת מההצגה. לא הצלחתי לרדת לעומקו של המתח בין הדמויות, תפקידן של הבובות ומוסר ההשכל. ואולי זאת היתה כל המטרה- למתוח את הגבולות, להתגרות בנורמות חברתיות, להציב מראה ולגרום לנו להסתכל על חיינו קצת אחרת. ואם לא קיבלתם את כל זה, אז היי - לפחות זכיתם לפורנו רך. " גיבור תרבות
 

 

 

 

הגדל

 מפגש בין גבר לאשה, מוכר ולקוחה בחנות לאביזרי מין, מקום יצרי וחייתי, החושף עולם קר המשקף את הבדידות בחיינו.
האשה מגלה פרטים מחייה אשר הדחיקה והשתיקה, ולעומתה הגבר, מגלה את חולשותיו בזכות הופעתה בעולמו. לאט לאט הם משתחררים מן המטענים הרובצים עליהם.
ההצגה קוראת לקהל הצופים להוריד את שכבות ההתגוננות והמסכות שלבשו במשך השנים ולבחור ערוץ תקשורת אמיתי. 


תרגום: שמעון לוי
ייעוץ תיאטרוני: רוני פיסקר
ייעוץ אמנותי ועיצוב תאורה: עופר לכיש
עיצוב חלל: איריס מועלם
עיצוב תלבושות וסטיילינג: מעיין הוד ועדי רוטהולץ
כוריאוגרפיה: פול דרי
עריכה מוסיקלית: נמרוד צין
איפור: הילה מינס
ע.במאית ומנהלת הצגה: סימה אגיא
שחקנים: איציק גרבר, אסתי ניסים, מעיין נסטל, עופר פלדמן

תודות מיוחדות: נאוה צוקרמן, אילן רוזנטל, מושיק נדב, עמיר ארגוב, ד"ר לורנס בין.

עבור לתוכן העמוד